Trochę faktów o najbardziej szlachetnym ze wszystkich metali:
o PLATYNIE
Fascynująca historia, kosztowne wydobycie i obróbka oraz unikalne
|
właściwości - to cechy najszlachetniejszego z metali. Oto krótka historia platynowej biżuterii...
|
Długi i kosztowny proces od rudy do czystego, szlachetnego metalu - PLATYNY
|
- w 1924 roku, niemiecki geolog dr Hans Marensky odkrył na zachód od Jochanesburga, w dzisiejszej Republice Południowej Afryki, największe jak dotąd znane na świecie złoża platyny.
- do dzisiaj platyna pozostaje niezwykle rzadkim metalem i można ją znaleźć tylko w kilku miejscach na świecie.
- około 10 ton rudy musi być wydobyte z kopalni, dla uzyskania w długim procesie wzbogacania, jednej uncji czystego metalu (nieco ponad 30 g).
- ilość platyny produkowanej rocznie na całym świecie oddaje jak rzadki jest to metal.
- przykładowo, w 1997 roku wydobyto tylko 160 ton platyny (dla porównania produkcja złota wyniosła 3000 ton).
|
Pt 950 największe wyzwanie dla wiedzy i biegłości złotników
|
- Platyna ma właściwości fizyczne i chemiczne unikalne wśród wszystkich stosowanych w jubilerstwie metali. Jej cechy szlachetności i ekskluzywności nieomylnie odróżniają Platynę od złota i srebra.
- Platyna jest zwykle stapiana do próby 950/1000 co oznacza, że każde 1000 gramów jubilerskiego stopu zawiera 950 gramów czystej Platyny (95%). Pokazują to urzędowe cechy probiercze Pt 950 nabijane na wyrobach przez Urzędy Probiercze.
- Taki stopień czystości używanego do wyrobów jubilerskich stopu kontrastuje ze stopami złota, których próba wynosi zwykle od 333/1000 do 750/1000.
- Ponieważ jest tak czysta, Platyna nigdy nie blaknie ani nie zmienia swego koloru. To odróżnia ją od białego złota - dla uzyskania czystości białej barwy ma ono często nakładaną warstewkę rodu, metalu z grupy platynowców, pokrywającą nie do końca odbarwiony stop złota.
- Platyna jest odporniejsza, cięższa i dużo twardsza niż inne jubilerskie metale. Nawet po latach noszenia wyrobów, prawie w ogóle nie ubywa jej z powodu wytarcia.
|
- metal, pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 78, masie atomowej 195,08; srebrzystobiały, dość miękki, ciągliwy i kowalny metal ciężki;
- temperatura topnienia 1772°C,
- temperatura wrzenia 3827°C,
- metal szlachetny, odporny na działanie czynników chemicznych;
- rozpuszcza się w wodzie królewskiej,
- jest silnym katalizatorem wielu reakcji chemicznych,
- pochłania znaczne ilości gazów, np. wodoru, tlenu, szczególnie w trakcie topienia i przygotowywania stopów;
- w przyrodzie występuje rzadko, gł. w stanie rodzimym, w postaci stopów naturalnych z innymi platynowcami i żelazem.
- Ze wzbogaconych rud poddanych odpowiedniej przeróbce wydziela się pierwiastek w postaci gąbki, z której otrzymuje się platynę metaliczną o dużym stopniu czystości; platynę uzyskuje się jako produkt uboczny podczas przeróbki rud miedzi lub niklu.
- Jest stosowana m.in. do wyrobu elektrod, naczyń laboratoryjnych (np. tygle, parownice), oporowych termometrów niskotemperaturowych, termoelementów, jako katalizator (w postaci siatki, gąbki lub czerni platynowej), w analizie chemicznej (w postaci kompleksów), do wytwarzania powłok ochronnych i dekoracyjnych; w różnych dziedzinach techniki (w przemyśle elektronicznym, chemicznym); w medycynie idealny materiał do konstruowania protez stawów i fragmentów kości;
- w jubilerstwie stosowane są jej stopy o próbie 950; stop platyny z irydem posłużył do sporządzenia międzynarodowych wzorców kilograma i metra znajdujących się w Sévre pod Paryżem.
|
© tiferet.pl 2015 Opracowane na podstawie materiałów Międzynarodowego Związku Platyny.
|